Het is vaak moeilijk kiezen in het rijke Nederlandse podiumlandschap. Wat speelt er op dit moment in de theaters? En welke voorstellingen zijn écht de moeite waard? Op deze pagina tippen onze recensenten steeds vijf voorstellingen die je nu absoluut niet mag missen. (meer…)
Het is vaak moeilijk kiezen uit het rijke podiumaanbod. Wat speelt er op dit moment in de theaters? En welke voorstellingen zijn écht de moeite waard? Op deze pagina tippen onze recensenten steeds vijf voorstellingen die je absoluut niet zou mogen missen.
CABARET: Witte ruis van Soundos
Pleun Brink: ‘Soundos is tijdens haar zesde show Witte ruis weer ongeremd zichzelf. Ze begint te vertellen over haar ‘toxic relatie’ en zet met de punchline meteen de toon: dit wordt anderhalf uur lachen. Ze heeft een goede band met haar gynaecoloog dokter De Haan, ondanks het feit dat de dokter herhaaldelijk heeft gevraagd of ze wil stoppen met ‘kukeleku’ roepen als ze aan de beurt is. Dit kenmerkt waar Soundos goed in is: gedurende de gehele spanningsboog van een verhaal blijft ze kleine grapjes maken, waardoor het boeiend blijft en je niet alleen zit te wachten op de clou.’ Tournee tot en met 19 juni 2025.
FAMILIE: PRRRT PRRRT FLAP FLAP (3+) van MAAS theater en dans
Wendy Lubberding: ‘Wat is het jammer dat mensen die niemand kennen in de peuter- en kleuterleeftijd deze voorstelling niet zullen zien. In vijftig minuten bouwt de voorstelling via kleine plagerijtjes, intensief verrekijkergebruik, schitterende fysieke vogelimitaties en grappige achtervolgingsscènes op naar een wonderlijke dans waaraan alle kinderen én hun bijbehorende volwassenen meedoen. Want, en dat weten kinderen heel goed, de bijzondere vogel die je zoekt, zit misschien wel in jezelf.’ Tournee tot en met 16 februari 2025
THEATER: [meeuw] van Toneelhuis en theater arsenaal
Tuur Devens: ‘Regisseur Stijn Van Opstal en zijn ploeg horende en dove spelers brengen de prachtige klassieker helemaal in gebarentaal. De stilte zorgt ervoor dat de gesprekken rustiger overkomen. Dat er meer naar elkaar gekeken/’geluisterd’ wordt, dat de stemming onder de personages gemoedelijker is. Of toch die schijn opwekt. Die gebaren zorgen er ook voor dat er meer fysiek gespeeld wordt, dat de mimiek en de gesticulatie aan kracht winnen. In de meer komische scènes nemen de vrolijkheid en het spelplezier toe; de tragische ruzies komen harder over. Deze uitvoering en zeker het verrassende einde zorgen voor de ontroerendste Meeuw-opvoering die ik in mijn leven gezien heb.’ Tournee tot en met 29 januari 2025
DANS: Normality No More van Conny Janssen Danst, Ragazze Quartet en Via Berlin
Fritz de Jong: ‘De makers omarmen het afwijken van de opgelegde norm en presenteren neurodiversiteit als een superkracht: het vermogen om anders tegen de wereld aan te kijken en nieuwe verbanden te leggen. De vraag naar wat normaal is, is terug te vinden in alle elementen van de voorstelling. Van het vervreemdende decor van Thomas Rupert tot de bewerking die het fantastische Ragazze Quartet hier laat horen van Winterreise. Danser Davide Bellotta maakt hier zijn grotezaaldebuut als choreograaf. En wat een debuut! Zijn bewegingstaal is meeslepend vanaf de schitterende groepsscène, waarin dansers en musici als een onontwarbare mensenkluwen over het toneel bewegen.’ Tournee tot en met 6 april 2025
THEATER: Doek! van Kik Productions
Joost Ramaer: ‘In DOEK! staan Lies (Liz Snoijink) en Richard (Porgy Franssen), ooit een onafscheidelijk spelersduo, voor het eerst in zeventien jaar weer eens samen op het toneel, in hetzelfde stuk waarmee ze ooit afstudeerden op de toneelschool. In dat laatste stuk spelen ze Kate en David, personages die nauwelijks van Lies en Richard te onderscheiden zijn. Het is een stuk in een stuk in een stuk, een droste-effect waarmee zowel Goos als haar twee door de wol geverfde vertolkers virtuoos goochelen, met zichtbaar plezier.’ Tournee tot en met 1 februari 2025
Op zoek naar meer tips? Voorstellingen die volgens onze recensenten bijzonder goed of opmerkelijk zijn in hun genre of in het oeuvre van de maker, krijgen op Theaterkrant de badge Keuze van de Criticus. Als de recensies over een voorstelling unaniem lovend zijn, kent de redactie de badge Bejubeld toe. Voorstellingen met zeer uiteenlopende recensies dragen de badge Omstreden.
Deze pagina wordt wekelijks bijgewerkt.